Privatizace – neprivatizace, vydírání nájemníků a antisociální politika radních

Rozum zůstává stát nad jednáním radních, členů výboru majetku a investic a bytové komise v záležitostech, které se týkají privatizace. Ta je totiž bez jakýchkoliv informací zastavena. Rada objednala nové znalecké posudky na ceny bytů a to i tam, kde zastupitelstvo v minulém volebním období o zahájení prodejů bytů rozhodlo, oprávnění nájemníci dostali v loňském roce nabídku na odkoupení bytu, tu přijali a zaplatili požadovanou zálohu 30 tis Kč. Podle prvních údajů jsou nové ceny vyšší o 60 až 80 %. Jak je to možné? Noví znalci dostali pravděpodobně zadáno, aby posuzovali byty jako volné, i když jsou ve skutečnosti obsazené. Nové zastupitelstvo může zajisté stanovit jiná pravidla prodeje bytů a domů, ale byl li již proces prodeje zahájen dříve, má se dokončit podle původních zásad. O tom snad nemůže pochybovat ani současná koalice. Jestli se bude privatizovat, však koalice neví. Své programové prohlášení Rada dosud nevydala. Poslední usnesení výboru majetku a investic nebyla ani po 17 dnech zveřejněna. Radní Pavel Richter při březnovém zasedání zastupitelstva dokonce ani neuměl odpovědět na otázku občana, zda privatizace bude pokračovat. Občané jsou bez informací, protože sami úředníci neví, co se v hlavách radních odehrává.
S nepochopitelným chováním radních ve věci privatizace souvisí i bezprecedentní postup u nájemníků, kterým končí nájemní smlouva na dobu určitou a bydlí v domech, které byly dříve odsouhlaseny k privatizaci. Těm byly původně smlouvy ukončeny (jak je popsáno v článku Vyhazov z bytu bez udání důvodů), ale později v některých případech rada své rozhodnutí změnila a uzavírá nové smlouvy nebo dodatky, ale pouze nejdéle do konce roku. Při tom dosud platné zásady bytové politiky umožňují uzavírat smlouvy na dobu určitou na dva roky. Nevadí, že se jedná o bezúhonné občany, kteří řádně platí nájem, třeba i mnohem vyšší než ten deregulovaný nebo si opravili byt na vlastní náklady. Proč tak rada činí, řekl na posledním zastupitelstvo naprosto zřetelně radní Pavel Richter. Volný byt se prodá mnohem výhodněji než obsazený. Tento skandální výrok a jeho důsledek pro slušné občany je hrozivý a zcela jasný. Rada bude chtít prodat byty za mnohem vyšší cenu než bylo dříve obvyklé a když na to nájemníci nepřistoupí, budou hned, jak to bude možné, z bytu vyhozeni. To nelze nazvat jinak než vydírání. Radní Pavel Richter, zástupce starosty Jan Smetana, předseda výboru majetku a investic Pavel Chramosta a předsedkyně bytové komise Erika Uchytilová by měli co nejdříve rezignovat.
„Končí vydírání nájemníků“ měl na svých billboardech při volební kampani sociální demokrat Jan Smetana. Ve skutečnosti vydírání nájemníků právě začalo. Takzvaná sociální politika zástupce starosty Jana Smetany je zřejmá i bez programového prohlášení: Jsi-li bezdomovec, radnice Ti pomůže, jsi li řádný občan, radnice s tebou zamete!!! „Nebojím se říznout“ měl zase na svých billboardech současný starosta MUDr. Radek Klíma. V tomto případě ale Radek Klíma řeže především do sebe. V minulém volebním období probíhala privatizace podle zásad zpracovaných zejména zastupiteli za TOP 09. Schválilo je zastupitelstvo v roce 2011. Naplno se privatizace rozjela v roce 2012, kdy byl ještě starostou právě MUDr. Radek Klíma a se schvalováním znaleckých posudků neměl problémy.

Nik

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 5 a jeho autorem je Nik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.