Komise a výbory na Prpět – parodie na Radnici

Jinak než parodií nelze nazvat to, jak jsou komise a výbory v MČ Praha 5 složeny a jak fungují, či spíše nefungují.

Zákon o Praze říká, že zastupitelstvo zřizuje výbory jako své poradní orgány a Rada zřizuje jako své iniciativní a poradní orgány komise. Z toho celkem logicky vyplývá, že tyto orgány by měly být složeny z odborníků. Tak tomu však v Praze 5 není. V současné době působí na Radnici 3 výbory, 17 komisí a 1 poradní skupina starosty pro cyklistiku.

Od počátku volebního období se několikrát měnil názor na to, kdo může být členem poradních orgánů. Jeden čas se zakazovalo členství opozičním zastupitelům, následně se prosazovalo že členem může být jenom zastupitel. Pak se zakazoval  přístup na jednání poradních orgánů dokonce i zastupitelům kteří nebyli členy komise, atd. Nikdy se však nechtělo, aby poradní orgány byly složeny z odborníků, jak velí logika věci.

Pod tlakem vedoucích představitelů nynějšího seskupení „Uzdravovačů naší politiky“ (UNP) byla vytvořena skupina privilegovaných zastupitelů za účelem obsazení co nejvíce míst v poradních orgánech a jejich ovládnutí. Lídři této skupiny jsou Diana Bubníková (12 účastí), Karel Novotný (11), Milan Mrštík (10), Richard Kopáček (9) Jiří Vitha (8) a Jana Mrázková (8). Jde snad o mimořádně vzdělané a odborně zdatné zastupitele? Pak by nám je záviděla celá Evropská unie. Tak tomu ale samozřejmě není. Smyslem je zajistit loajalitu k nynější UNP (všichni lídři jsou členové klubu zastupitelů UNP) a na oplátku jim radní tímto vytvořili podmínky pro účtování náhrad v maximální možné výši. Radní totiž žádné poradní orgány ve skutečnosti nepotřebují, protože Radnici neřídí, ta je řízena zvenčí. Pokud se týká opravdových odborníků z řad občanů, ti jsou snad jen ve třech komisích a to ještě nesmějí hlasovat. Chcete snad přesvědčivější důkaz toho co bylo napsáno? Jak dlouho budou ještě občané tuto svévoli trpět? Naštěstí jsou komunální volby ani ne za rok.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 5 a jeho autorem je Nik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.